Better Investing Tips

Bancher privat: Descrierea postului și salariul mediu

click fraud protection

Industria bancară servește o gamă largă de clienți individuali și de afaceri. Băncile și uniunile de credit au un număr de personal diferit pentru a satisface nevoile clienților lor, de la reprezentanții serviciului clienți la consilierii financiari ai bancherilor privați. Aceste instituții angajează bancheri privați pentru a oferi un nivel suplimentar de servicii pentru înalte și valoare netă ultra-mare (UHNW) clienți.

Asemenea unui consilier financiar, un bancher privat oferă analize aprofundate asupra circumstanțelor financiare ale unei persoane sau ale unei companii și face recomandări pe baza investițiilor specifice, planificarea imobiliarăși obiective caritabile. Bancherii privați sunt de obicei angajați la o instituție financiară mare, în timp ce consilieri financiari sau administratori de avere servesc în afara mediului bancar. Dar ce este nevoie pentru a deveni bancher privat? Și cât câștigă ei? Acest articol prezintă ceea ce face un bancher privat, educația și abilitățile necesare pentru a deveni unul și salariul mediu pe care îl câștigă cineva în această poziție.

Chei de luat masa

  • Bancherii privați lucrează în instituții financiare și se adresează persoanelor cu valoare netă ridicată și ultra-ridicată.
  • Sarcinile principale includ gestionarea circumstanțelor financiare ale clienților și furnizarea acestora cu recomandări financiare.
  • Majoritatea bancherilor privați au cel puțin o diplomă de licență și sunt autorizați.
  • Bancherii privați ar trebui să aibă o înțelegere excelentă despre industria bancară și bune abilități interpersonale și de comunicare.

Ce fac bancherii privați?

După cum sa menționat mai sus, bancherii privați lucrează în multe părți diferite ale industriei serviciilor financiare. Aceasta include băncile, uniuni de credit, bănci de investiții și firme de administrare a averii. Acestea oferă servicii bancare, de consiliere și investiții clienților ultra bogați.

Bancherii privați sunt de obicei repartizați clienților unei anumite sucursale bancare. Spre deosebire de consilierii financiari, aceștia nu au responsabilitatea prospectării continue. Pentru băncile mai mici sau pentru uniunile de credit, un bancher privat poate efectua apeluri telefonice sau poate contacta persoane sau companii importante pentru a atrage noi clienți cu valoare netă ridicată la instituția financiară. Bancherii privați, în parteneriat cu și susținuți de bancă, pot fi, de asemenea, responsabili de implementarea evenimentelor de apreciere a clienților pentru a asigura un nivel ridicat de păstrare a băncii.

Evaluarea circumstanțelor clienților

Cea mai răspândită parte a muncii unui bancher privat este aceea de a gestiona circumstanțele financiare ale clienților lor, cu accent pe menținerea unei relații puternice între client și bancă. Bancherii privați încep să gestioneze problemele financiare complexe ale clienților prin evaluarea poziției lor financiare actuale. Această revizuire presupune colectarea de informații despre activele totale ale clienților lor, cum ar fi interesele imobiliare și comerciale, soldurile băncii lor conturi, precum și valoarea tuturor portofoliilor de investiții. Bancherii privați contează un client creanţă obligații și obiective financiare personale.

Făcând recomandări

După colectarea și evaluarea informațiilor despre situația financiară a unui client, un bancher privat face recomandări cu privire la modul de poziționare a investițiilor și a economiilor pentru a atinge obiectivele clientului. Aceste recomandări includ adesea poziții detaliate de portofoliu pentru conturile de investiții ale unui client și alocarea activelor între acestea certificate de depozit (CD-uri), conturi de economii convenționale și alte alternative netradiționale destinate păstrării capital.

Recomandările bancherilor privați se pot concentra, de asemenea, pe nevoile de planificare imobiliară, cum ar fi constituirea unui trust pentru un soț sau moștenitori sau obținerea sumei corespunzătoare de asigurare de viață pentru protejarea moștenitorilor de la plata unor impozite imobiliare excesive.

HNWI-urile trebuie adesea să reducă obligațiile fiscale. Ca atare, bancherii privați fac sugestii cu privire la eficiența fiscală în investițiile pe termen scurt și lung și veniturile obținute. Pentru a ajuta la compensarea unora datoria fiscală, bancherii privați sugerează adesea clienților să ia în considerare beneficiile financiare ale filantropiei. Unii bancheri privați verifică, de asemenea, organizațiile de caritate pentru a se asigura că o donație ar oferi o deducere fiscală.

Educatie si antrenament

Majoritatea instituțiilor financiare solicită bancherilor privați să dețină cel puțin o diplomă de licență. Lucrările de licență cele mai potrivite pentru o carieră în sectorul bancar privat se concentrează pe contabilitate, finanțe sau afaceri. Deși nu este necesar, o diplomă de marketing poate beneficia și de un bancher privat în cariera sa. Pozițiile în instituțiile financiare cu un număr mare de clienți UHNWI pot necesita un master în finanțe, contabilitate sau afaceri. Instruirea continuă este oferită la locul de muncă, reprezentată în general prin lucrul cu un bancher privat titular sau cu un administrator de avere la instituția financiară.

Deoarece bancherii privați oferă adesea sfaturi detaliate referitoare la portofoliul de investiții al unui client, pozițiile pot necesita anumite Autoritatea de reglementare a industriei financiare (FINRA) sau Asociația nord-americană a administratorilor de valori mobiliare (NASAA) licențe. Licențele FINRA necesare în mod obișnuit pentru a oferi consiliere investițională și pentru a pune în aplicare strategii de investiții include seria 6 și seria 7, în timp ce liniile directoare de licență NASAA pot necesita o serie 63 sau o serie 65 licență.

Fiecare dintre licențele FINRA și NASAA implică finalizarea unui examen controlat, împreună cu cerințele de educație continuă continuă. Aceste și alte denumiri din industrie și certificate profesionale ajută la stabilirea credibilității cu clienții HNWI.

Aptitudini

Bancherii privați trebuie, de asemenea, să poată analiza informațiile financiare pentru a crea și implementa recomandări. De aceea, ar trebui să aibă o bună înțelegere a sistemelor bancare și financiare, împreună cu cunoștințe despre credit și practici de creditare. De asemenea, ar trebui să fie la curent cu evenimentele actuale, cum ar fi știrile economice și de piață. Chiar dacă în mod normal se ocupă de persoane cu valoare netă ridicată, bancherii privați ar trebui să poată face față tuturor tipurilor de clienți.

Bancherii privați trebuie să poată analiza informațiile financiare pentru a crea și implementa recomandări.

Cea mai mare responsabilitate a unui bancher privat este să mențină relații cu HNWI pentru a se asigura că activele lor rămân la instituția financiară. O persoană care lucrează ca bancher privat trebuie să stabilească rapid o relație cu indivizii și să creeze încredere cu clienții potențiali sau actuali. Acesta este motivul pentru care sunt necesare abilități interpersonale și de comunicare excelente.

Salariu

Compensația unui bancher privat este compusă, de obicei, dintr-un salariu de bază plus comisioane bazate pe o taxă pentru activele administrate (AUM). Conform celor mai recente informații disponibile pe Bilanț de plată, bancherii privați la nivel de intrare pot câștiga până la 49.132 USD, inclusiv comisioane și bonusuri. Compensația anuală totală variază de la 40.000 dolari la 126.000 dolari. Site-ul a raportat că plata anuală medie de bază pentru un bancher privat este de 68.553 USD, cu compensații suplimentare, inclusiv bonusuri și comisioane.

Bancherii privați cu o carte mică de clienți tind să câștige un venit mai mic decât bancherii privați cu o carte de afaceri mare și stabilită. În mod similar, bancherii privați care lucrează în bănci regionale sau uniuni de credit sunt mai puțin probabil să se afle la nivelul superior al scalei salariale decât cei care lucrează pentru instituții financiare naționale mai mari.

Biroul de Statistică a Muncii (BLS) include bancheri privați cu consilieri financiari personali. Se spune că se așteaptă ca industria să crească cu 4% între 2019 și 2029. Se așteaptă ca această creștere să fie aproximativ la fel de rapidă ca și alte ocupații.

Licență de top pentru o carieră în fondul de acoperire

Lucrul pentru un fond de acoperire este una dintre cele mai atrăgătoare cariere pentru tipurile ...

Citeste mai mult

Calificările și calea carierei unui manager de proiect

Pentru ca orice afacere să aibă succes, management de proiect este esential; este nucleul aproap...

Ce fac contabilii de management

Ce fac contabilii de management? Dacă vă place să urmăriți o companie sursa de venit și cheltui...

stories ig