Better Investing Tips

Η πορεία και τα προσόντα της σταδιοδρομίας του ελεγκτή

click fraud protection

Για πολλούς λογιστές και φοιτητές λογιστικής, μια εταιρεία έλεγχος είναι μια ελκυστική φιλοδοξία καριέρας.

Οι υπεύθυνοι επεξεργασίας αναλύουν και αναπτύσσουν οικονομικές πληροφορίες. Αυτοί είναι διακρίνονται από τους παραδοσιακούς λογιστές με τη μελλοντική τους προσέγγιση. Οι περισσότεροι λογιστές καταγράφουν και παρακολουθούν τα τρέχοντα οικονομικά και αναθεωρούν και αναλύουν τις προηγούμενες επιδόσεις, αλλά έχουν περιορισμένη συμβολή στη στρατηγική της εταιρείας για το μέλλον.

Βασικά Takeaways

  • Ο υπεύθυνος επεξεργασίας έχει το υπόβαθρο και τις δεξιότητες ενός λογιστή, αλλά έναν μελλοντικό ρόλο στον οργανισμό.
  • Ο ελεγκτής είναι ανώτερος διευθυντής με συμβολή στη στρατηγική και τον προγραμματισμό της εταιρείας.
  • Ένα MBA και χρόνια λογιστικής ανώτερου επιπέδου είναι οι συνηθισμένες προϋποθέσεις.

Ο ελεγκτής, όπως υποδηλώνει ο τίτλος, είναι ο κύριος λογιστής μιας εταιρείας. Εκτός όμως από την ανάληψη ευθύνης για την τήρηση των οικονομικών αρχείων της εταιρείας και τη συμμόρφωση με τις κανονιστικές ρυθμίσεις, ο υπεύθυνος επεξεργασίας έχει ρόλο στη μελλοντική κατεύθυνση της εταιρείας.

Ιστορικό του δημοσιονομικού ελεγκτή

Κάθε εργασία ελεγκτή είναι μοναδική, αλλά υπάρχουν καθολικές δεξιότητες και προσόντα που πρέπει να διαθέτει κάθε σοβαρός υποψήφιος. Ξεκινά με πτυχίο κολλεγίου στα οικονομικά ή τη λογιστική. Τα περισσότερα ανοίγματα απαιτούν επίσης ορισμό μεταπτυχιακού τίτλου διοίκησης επιχειρήσεων (MBA) ή πιστοποιημένου δημόσιου λογιστή (CPA) ή και τα δύο.

Ένας ελεγκτής έχει δύο κύριες λειτουργίες. Το πρώτο είναι η εποπτεία της εσωτερικής τήρησης οικονομικών αρχείων. Το δεύτερο είναι η εκτέλεση μιας επιχειρησιακής στρατηγικής για την οικονομική ομάδα.

Πολλοί ελεγκτές έχουν πολυετή εμπειρία ως ελεγκτές ή λογιστές με έναν από τους Big Four εταιρείες, ακολουθούμενα από αρκετά χρόνια ως βοηθός ελεγκτή. Ωστόσο, υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες θέσεις ελεγκτών στις ΗΠΑ στον ιδιωτικό τομέα, στην κυβέρνηση και σε μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς. Είναι δυνατό να φτάσετε σε θέση ελεγκτή χωρίς να ακολουθήσετε την τυπική πορεία σταδιοδρομίας.

Ο ρόλος του ελεγκτή στην οργάνωση

Οι ελεγκτές εργάζονται παράλληλα ή απευθείας υπό τον κύριο οικονομικό διευθυντή ενός οργανισμού (CFO), παρέχοντας βασικές οικονομικές πληροφορίες με γνώμονα τις μελλοντικές επιδόσεις και στόχους. Ενώ ο παραδοσιακός ρόλος ενός λογιστή είναι να δείχνει αξιόπιστα τις ιστορικές πληροφορίες, ο ρόλος του υπεύθυνου επεξεργασίας είναι να προβλέπει και να αναδεικνύει ζητήματα και ευκαιρίες μπροστά.

Οι ελεγκτές κατανοούν τους οικονομικούς στόχους της εταιρείας και εργάζονται για να τους καταστήσουν εφικτούς.

Ειδικά καθήκοντα των δημοσιονομικών ελεγκτών

Ένας ελεγκτής έχει δύο κύριες λειτουργίες. Το πρώτο είναι να αναλάβει την ευθύνη για την επίβλεψη της ολοκλήρωσης των ελέγχων εσωτερικού ελέγχου, εστιάζοντας ειδικά σε πιθανά σφάλματα ή απάτες. Η δεύτερη λειτουργία είναι η ανάπτυξη και η εκτέλεση μιας επιχειρησιακής στρατηγικής για την καθημερινή δραστηριότητα της οικονομικής ομάδας.

Ο υπεύθυνος επεξεργασίας διαχειρίζεται μηνιαίους, τριμηνιαίους και ετήσιους οικονομικούς λογαριασμούς. Οι ελεγκτές διαχειρίζονται υποχρεώσεις, απαιτήσεις, μισθοδοσία, ελέγχους και διατμηματικές επικοινωνίες.

Οι δεξιότητες του ελεγκτή

Αυτή είναι μια αναλυτική θέση, που απαιτεί σταθερή κατανόηση των λογιστικών και επιχειρηματικών εννοιών. Οι ελεγκτές βελτιώνουν τις τεχνικές τους δεξιότητες μέσα από χρόνια λεπτομερών λογιστικών ή ελεγκτικών εργασιών.

Ένα σημαντικό μέρος της εργασίας ενός ελεγκτή είναι η συμφιλίωση του προϋπολογισμού της εταιρείας με ρεαλιστικά αποτελέσματα (γνωστά ως "προϋπολογισμός έναντι πραγματικού"), και αυτό σημαίνει εξήγηση στους συναδέλφους πώς λειτουργούν οι διαδικασίες και πώς είναι οι αριθμοί υπολογισμένο.

Δεδομένου ότι οι ελεγκτές θεωρούνται μέρος της ηγεσίας της εταιρείας, πρέπει να αναπτύξουν τις ήπιες δεξιότητες που παρακινούν και συγκεντρώνουν σεβασμό από το προσωπικό.

Οι φοιτητές της λογιστικής θα πρέπει να λάβουν υπόψη τους μαθήματα σε θέματα διαχειριστικής χρηματοδότησης, μελετών συμπεριφοράς και επιχειρηματικής ηγεσίας. Οι τρέχοντες επαγγελματίες μπορούν να αναζητήσουν μέντορες και να παρακολουθήσουν ατομικά μαθήματα ηγεσίας.

Εκτός από ένα CPA ή MBA, οι επίδοξοι ελεγκτές θα μπορούσαν να εξετάσουν έναν τίτλο πιστοποιημένου διαχειριστή (CMA) ή έναν τίτλο οικονομικού αναλυτή (CFA).

Πώς να γίνετε βοηθός ελεγκτή

Ο πιο συνηθισμένος δρόμος προς τον έλεγχο περιλαμβάνει μια πολυετή θητεία ως βοηθός ελεγκτή.

Οι περισσότεροι βοηθοί ελεγκτές προέρχονται από υπόβαθρο ελέγχου ή ελέγχου κόστους και πολλοί έχουν ήδη πιστοποιήσεις CPA. Οι περισσότεροι βοηθοί ελεγκτές πρέπει να επιδείξουν ισχυρή ικανότητα στη χρήση λογισμικού οικονομικής διαχείρισης.

Ένας τρέχων βοηθός ελεγκτή που ενδιαφέρεται για την εξέλιξη της σταδιοδρομίας θα πρέπει να εξετάσει την απόκτηση μεταπτυχιακού τίτλου όπως το MBA.

Ορισμένοι εργοδότες δίνουν επίσης υψηλή προτεραιότητα στην εμπειρία στον κλάδο τους.

Χρονοδιάγραμμα

Κανείς δεν παίρνει δουλειά ελεγκτή αμέσως μετά το κολέγιο και μπορεί να χρειαστούν πολλά χρόνια αφοσιωμένης εργασίας για να κερδίσει τον τίτλο.

Η τυπική διαδρομή ξεκινά με τέσσερα χρόνια προπτυχιακής εκπαίδευσης με έμφαση στη χρηματοοικονομική ή τη λογιστική που ακολουθείται από ένα MBA. Η εργασία σε μια εταιρεία Big Four, και πιθανώς μια θητεία ως κυβερνητικός ελεγκτής ή λογιστική σε ανώτερα επίπεδα, μπορεί να οδηγήσει σε θέση βοηθού ελεγκτή. Είναι τυπικά μια διαδρομή 12 έως 20 ετών προς μια αρχή ελέγχου.

Μια μέρα στη ζωή ενός οικονομικού αναλυτή

Μεταξύ των πιο αυστηρών, αλλά ανταποδοτικών, επιλογών σταδιοδρομίας στο χρηματοπιστωτικές υπηρεσ...

Διαβάστε περισσότερα

Πράγματα που δεν ξέρατε ότι θα μπορούσαν να σας απολύσουν

Η εκμάθηση των άγραφων κανόνων είναι εύκολα μια από τις μεγαλύτερες προκλήσεις όταν ξεκινάτε μια...

Κοινές ερωτήσεις συνέντευξης για οικονομικούς αναλυτές

Πολλοί από αυτούς που φιλοδοξούν να εργαστούν στον τομέα των χρηματοπιστωτικών υπηρεσιών μηδενίζ...

stories ig